historie

 

Na jaře v roce 1979 se bubeník Jaroslav Janák

a kytarista Josef Celina ze zakázané skupiny KYVADLO,

  

basák Daniel Kopec a kytarista Josef Císařovský předtím působící ve skupině NOVUM

domluvili a založili skupinu, které dali název TAM.

Přes různé stylové odnože zůstává TAM věrný tvrdému rocku a hlavní charakteristikou projevu byly čtyřhlasové vokály. "Je to až k neuvěření, ale je to tak. Možná vůbec první kapela v Čechách, která začala ve svém repertoáru reflektovat klasický heavy metal, nebyl to ani VITACIT, ani ARAKAIN či někdo jiný, ale pražská formace TAM. Vzpomínám si na někdejší profil ARAKAINU v časopise Melodie (1985), kde se o TAMu Aleš Brichta zmiňoval jako o jedněch z prvních průkopníků heavy metalu v Čechách vedle ARAKAINU, ORIENTU, TÖRRU, VITACITU nebo KROKETU." - citace - Petr Korál RockShock 2004.

Kapela byla personálně stabilní, pouze se vystřídalo několik zpěváků. Patří mezi ně Pavel Bureš,

který pak odchází do ORIENTU  nebo Ladislav Křížek, který v TAMu nastartoval svou kariéru a posléze odchází do VITACITU.

TAM s Laďou KřížkemTAM s Láďou Křížkem

Po několika letech odchází Dan Kopec a basu nahrazuje Petr PoslušnýROCK AUTOMATU a zpěv Mirek Půček (Oskar Pyskoun) z ONYX.

TAM s Mirkem

Touto dobou začíná v TAMu značný pohyb hráčů, koncem 80.let odchází i Josef Císařovský. Do kapely přichází Zdeněk Sedláček ze SKOBY a kytarista Libor Vitoch (bohužel dnes již nežijící) z ORIENTU. Záhy je Sedláček nahrazen svérázným zpěvákem Janem TříškouPUMPY

TAM s Honzou Tříškou

a skupina staví do sestavy klávesistu Jana DočekalaORIENTU. Ani ti však dlouho nevydrží a TAM působí nějakou dobu jako trio s občas zaskakujícím zpěvákem Jiřím MáčelemDOMINA.

V této době TAM úspěšně zdolává slovenské rockové scény a vyjíždí i s velkým úspěchem do Maďarska. V roce 1993 nahrazuje Petra Poslušného současný baskytarista Milan Kopecký (Nazik) z KRÁTERU

a na krátkou dobu zpěvák Roman Paleček a klávesista Martin Brejla.

Po odchodu Palečka přichází z ROCK AUTOMATU zpěvák Jiří Doležal,

kterého až po několika letech nahradil Roman HavrdaROWDIES.

Varhanický post obsazuje Jan PolešovskýORIENTU.

V roce 1997 TAM  nahrává své první CD - …jak zvony andělský, natáčí i videoklip hymnu fotbalovému týmu Viktorie Žižkov. Koncem 90.let odchází Jan Polešovský a po několika letech ho nahrazuje klávesistka Marcela Mrštíková.

 

20.listopadu 2004 TAM oslavuje 25.narozeniny v přeplněném Kainu spolu s pozvanými bývalými členy a hosty. Zanedlouho odchází Roman Havrda a posléze i Marcela Mrštíková.

Přichází hráč na klávesové nástroje Pavel Jiroušek a na post zpěváka se vrací opět Jirka Doležal. Na krátký čas pak přichází zpívat mladičký Petr Dvořák a poté zpěvačka Monika Agrebi, která se posléze vydává na sólovou dráhu.

Na post zpěačky přichází Zuzka Martincová (Krleš). V této době opouští kapelu jeden ze zakládajících členů Pepik Celina a Pavel Jiroušek a nastupují mladý kytarista Martin Peroutka a hráč na kytary a klávesy Radek Koudelný. Poté odchází Zuzka Martincová, kterou vystřídá Inna Arner. V této době kapela oslaví v rockovém klubu Kain už 30. výročí založení kapely, poté odcházejí Martin Peroutka a Radek Koudelný a nastupují kytaristé Slávek Šámal (Divá Bára) a Saša Kricner. Přichází zpěvačka Veronika Bošjaková (Antigona), která nahrazuje Innu .  Od června 2011 nastupuje zpěvák Martin Tempel.Poté odchází Slávek Šámal a kytary se ujímá mladý a nadějný kytarista Pavel Dvořák. V této sestavě kapela nyní vystupuje a nahrává další CD.Poté odchází Saša a Pavel a nastupují Tomáš Roučka a Martin Ježek, oba kytaristé, kteří setrvávají v kapele rok a půl. Dne 8.7.2014, přichází do kapely staronový člen - Pavel Jiroušek, který už u nás hrál v letech 2004 - 6 na klávesové nástroje a na kytaru a na místo sólového kytaristy nastupuje synovec našeho bývalého zpěváka Romana Havrdy, který u nás zpíval 13 let a syn Pepika Havrdy (Ozzy Osbourne rev.) -  mladičký Vojta Havrda, který setrvává rok a v létě 2015 nastupuje kytarista Václav Janů, který ještě studuje na konzervatoři... Od ledna roku 2016 odchází Vašek a náš dlouholetý zpěvák Martin a nastupují zpěvák a kytarista PETR DUFEK a kytarista JAN LAFEK.....V březnu 2018 odchází Petr Duffek a na post zpěváka nastupuje Petr Joska a na klávesy Sebastien Febvre, pařížan žijící v Praze.... Koncem listopadu 2018, Sebastien končí, stěhuje se zpět do Francie.... V březnu 2019 končí Petr Joska a nastupuje klávesistka a zpěvačka Ivanka Křivánková a post frontmana přebírá náš kamarád Dan Matys.....

V červenci roku 2020, odchází klávesistka Ivanka Křivánková a rozhodli jsme se, že budeme nadále pokračovat, jako za starých dob, ve čtyřech.....

Dne 25.10.2020, končí své téměř třicetileté působení ve skupině baskytarista Milan Kopecký.....

počítadlo.abz.cz

Kontakt

Praha Czech Republic +420 722 929 158
Jarda Hiseman - kapelník, bicí, zpěv
blackmet@seznam.cz